Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | nr 7 (CD) | 54
Tytuł artykułu

Rola centrum konsolidacyjnego w łańcuchu dostaw

Warianty tytułu
The Role of Consolidation Center in Supply Chain
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jednym z wyzwań stojących przed dzisiejszą logistyką, które nabiera szczególnego znaczenia wobec dynamicznych zmian zachodzących w otoczeniu gospodarczym, jest zapewnienie ciągłej dostępności produktów na sklepowych półkach przy jednoczesnym utrzymaniu bądź wręcz obniżeniu kosztów związanych z ich składowaniem i dystrybucją, zarówno po stronie dostawców jak i odbiorców - detalistów. Braki towarowe (Out of Stock - z ang., w skrócie OOS) to pojęcie związane z handlem detalicznym, oznaczającym krótko- bądź długookresowy brak produktu na półce w sklepie, przez co nie jest on dostępny dla potencjalnego nabywcy. Długoterminowy brak produktów prowadzi do strat finansowych w wyniku utraconego obrotu ze sprzedaży, a w przypadku produktów o relatywnie dużym poziomie lojalności dla konsumenta, może spowodować zmianę miejsca zakupu - nie tylko w ramach danej sieci handlowej, ale również na inną, w której lubiany produkt lub marka jest w sprzedaży. Powody braków towarowych mogą być różne: niewłaściwy (zbyt mały w stosunku do rzeczywistej sprzedaży) zapas towaru na półce, braki u dostawcy, blokada dostaw do detalisty np. z powodu przeterminowanych płatności, towar leżący w magazynku sklepowym ale nie wyłożony na halę sprzedaży. Braki towarowe są często występującym zjawiskiem i praktycznie każdy producent się z nimi okresowo zmaga. Poziom braków towarowych na światowym rynku dóbr szybko zbywalnych (ang.: FMCG - Fast Moving Consumer Goods) wśród krajów rozwiniętych, kształtował się - na podstawie badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Colorado w USA w 2008 r. - na poziomie 8,3%86. Na podstawie analizy przeprowadzonej przez IDG UK oszacowano, że dla producentów wzrost poprawy dostępności produktów na sklepowej półce o 3% przekłada się na 1% wzrost obrotów sprzedaży; dla sieci handlowej - 2% poprawa dostępności produktów przekłada się na wzrost obrotów o 1 %87. Przeciwdziałanie brakom towarowym jest zatem jednym z istotniejszych elementów dojrzałej współpracy dostawcy i detalisty i nabiera szczególnego znaczenia w tzw. handlu nowoczesnym, a więc obejmującym swym zakresem duże sieci handlowe. W związku z powyższym celem referatu jest przedstawienie rozwiązania polegającego na realizowania dostaw do sklepów przez centrum konsolidacyjne, umożliwiające zminimalizowanie braków towarowych na sklepowych półkach poprzez reorganizację dotychczasowego modelu dystrybucji na linii dostawca - detalista. (fragment tekstu)
EN
The paper presents an innovative approach to the organization of traditional distribution process from suppliers to retailers in modern trade in order to eliminate or at least lower out of stock situation. Organizing product replenishment by retailers' consolidation centre improves whole process and is effective and efficient method to eliminate product shortage on shelves in shops. The concept of consolidation centre is efficient for both sides suppliers and retailers and it is trend which will is already present on the market. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
54
Opis fizyczny
Twórcy
 • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
 • 1. "Availability - A UK Perspective", IGD, UK, 2004.
 • 2. Baruk A., Ocena działań merchandisingowych sieci supermarketów przez nabywców, Marketing i Rynek, nr 1/2006.
 • 3. Brdulak H., Polski rynek TSL w 2011 r., Rzeczpospolita, 28 czerwca 2012 r.
 • 4. Brdulak H. (red. nauk.).: Logistyka przyszłości, PWE, Warszawa 2012.
 • 5. Banker S., Spotlight on Carrefour's Consolidation Centers, Logistics Viewpoints: A Blog for Logistics, Supply Chain, and 3PL Executives, 19.05.2010.
 • 6. Chwesiuk K. Miejskie Centra Konsolidacyjne jako element logistyki miejskiej, Logistyka nr 4/2008.
 • 7. Fechner I., Zasady klasyfikacji centrów logistycznych wynikające z analizy ich funkcjonowania, Logistyka, nr 4/2008.
 • 8. Gruen T., Corsten D., A Comprehensive Guide To Retail Out-of-Stock Reduction In the Fast-Moving Consumer Goods Industry, University of Colorado at Colorado Springs, Colorado, 2007.
 • 9. Hajdul M., Koordynacja procesów logistycznych w oparciu o koncepcję zrównoważonego rozwoju, Logistyka 2009, nr 4.
 • 10. Kamiński F., Współdzielenie łańcucha dostaw, Gospodarka Magazynowa i Logistyka, nr 9/2013.
 • 11. Kauf S., Logistyka jako narzędzie redukcji kongestii transportowej w miastach, LogForum 6, 1, 4., 2010.
 • 12. Krzyżaniak S., Lokalizacja zapasów w sieci dystrybucji, LogForum 2, 1,2., 2006.
 • 13. The Triple Win Model or How to optimize the supply chain from factory to consumer's basket - presentation by Coca-Cola and FM Logistic presented on ECR Forum Warszawa 06.06.2013.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171318189
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.