Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | z. 72 | 34-48
Tytuł artykułu

Fundusze Strukturalne źródłem wspierania konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W spółfinansowanie inwestycji podnoszących konkurencyjność polskich przedsiębiorstw poprzez wykorzystanie środków finansowych pochodzących z Funduszy Strukturalnych to narzędzie dane do ręki polskim menedżerom od 1 maja 2004 roku. Od tego czasu dotacje pomagają przedsiębiorstwom w budowaniu nowych strategii oraz zachowaniu konkurencyjności poprzez współfinansowanie kosztów rozwoju, dają możliwość zwiększenia inwestycji innowacyjnych czy wreszcie stwarzają szanse przeznaczenia środków na cele pozwalające zwiększać zdolności adaptacyjne przedsiębiorstw do otoczenia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że fundusze unijne do tej pory pomogły już wielu polskim małym i średnim przedsiębiorstwom w zachowaniu pozycji konkurencyjnej. W 2005 roku za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP PARP PARP PARP ) do gospodarki trafiło 714 mln zł, z czego prawie 300 mln związane było z realizacją programów strukturalnych SPO PO WKP WKP WKP i SPO PO RZL, a ponad 302 mln z wdrażaniem programów Phare. PARP PARP PARP PARP wydała na dotacje, udzielone głównie na rzecz małych i średnich przedsiębiorców, ponad 507 mln złotych Dzięki wsparciu z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz opracowanym dla jego wykorzystania instrumentom, nastąpił znaczny wzrost nakładów na działania skierowane bezpośrednio oraz pośrednio do sektora przedsiębiorstw. W ramach poszczególnych programów operacyjnych dostępne jest wsparcie m.in. na: nowe inwestycje, działania innowacyjne, wzrost zatrudnienia, doradztwo, szkolenia, inwestycje proekologiczne oraz w zakresie bezpieczeństwa pracy, a także na internacjonalizację przedsiębiorstw oraz działania marketingowe. Fundusze Strukturalne umożliwiły ponadto wielu małym oraz średnim firmom rozbudowanie już istniejących zakładów lub tworzenie nowych. Ważnym elementem pomocy otrzymanej od UE jest też szereg programów wspierających rozwój polskiej przedsiębiorczości. Powstają zatem liczne ośrodki doradcze, parki przemysłowe, jak również fundusze pożyczkowe i poręczeniowe, które wspierają rozwój oraz wzmacniają konkurencyjność przedsiębiorstw, a tym samym również całej polskiej gospodarki. By tak się stało, konieczna jest wiedza o funduszach strukturalnych i umiejętne ich wykorzystanie w praktyce przez polskich przedsiębiorców.(abstrakt autora)
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Aspekty konkurencyjności gospodarki, Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Warszawa 2004.
  • Dotacje Unii Europejskiej dla Twojej firmy. Pozyskiwanie funduszy struktu-ralnych na inwestycje w przedsiębiorstwach, pod red. T. Kierkowskiego, Bank BPH, Warszawa 2005.
  • European Innovation Scoreboard 2004.
  • Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007-2013 wpierające wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Wstępny projekt, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Warszawa 2006.
  • Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013, Narodowa Strategia Spójności, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Warszawa 2006.
  • Wstępny projekt Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Warszawa 2006.
  • Wysokińska Z., Konkurencyjność w międzynarodowym i globalnym handlu technologiami, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Łódź 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171317237
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.