Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | z. 72 | 24-33
Tytuł artykułu

Stan wykorzystania funduszy strukturalnych - szansa czy zagrożenie?

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wydaje się, że dwuletnie doświadczenie z funduszami strukturalnymi powinno zaowocować w kolejnym okresie 2007-2013. Obecne wykorzystanie środków finansowych przyznanych Polsce na wszystkie programy operacyjne jest ułamkowe, znikome, niewystarczające, a nawet trochę rozczarowujące. Jednocyfrowy procent realizacji zobowiązań w stosunku do trzycyfrowych wartości składanych wniosków jest co najmniej zastanawiający. Zbadanie przyczyn tak niskich faktycznych płatności w porównaniu do zgłoszonego zapotrzebowania powinno zapobiec powielaniu błędów w kolejnej turze dotacji. Nowa perspektywa finansowa - lata 2007-2013, czyli okres funkcjonowania Narodowej Strategii Spójności - to kontynuacja obecnie aktualnego programu. Można powiedzieć, że cele i metody ich osiągania w pewnych pryncypiach pozostały niezmienione lub niewiele zmienione. Zmian wymaga sposób realizacji tych zamierzeń. Dotarcie do przedsiębiorców i skuteczne ich zmotywowanie do czerpania z tej możliwości powinno stać się głównym priorytetem działań instytucji otoczenia biznesu oraz wszelkich grup nacisku, tym bardziej, że pula dostępnych środków od 2007 roku będzie czterokrotnie wyższa. Łączna wartość środków finansowych zaangażowanych w realizację Narodowej Strategii Spójności wyniesie ok. 85,6 mld euro, z czego ok. 59,5 mld euro będzie pochodzić z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Wchodząc głębiej w tę strukturę udziałową, należy stwierdzić, że 52% sumy będzie pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 15% z Europejskiego Funduszu Społecznego, a pozostałe 33% z Funduszu Spójności. Poprzez ilość złożonych wniosków przedsiębiorcy udowodnili, że potrzebują dodatkowych źródeł finansowania i że mają konkretne cele do sfinansowania. Teraz należy ich w pierwszej kolejności zmotywować do podjęcia następnego (lub pierwszego) wysiłku związanego ze zmierzeniem się z procedurą wnioskowania. W drugiej, ułatwić im dopasowanie swoich potrzeb i odpowiadających im projektów do wymogów formalnych Unii Europejskiej, a następnie przenieść je na grunt proceduralny.
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Informacja o stanie realizacji programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej za okres od 1 do 31 marca 2006 r., Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
  • Narodowy Plan Rozwoju 2004-2006.
  • Olkowska W., Fundusze strukturalne jako instrument inwestycyjnego wsparcia polskich przedsiębiorców na jednolitym rynku europejskim. Zarys wyników badań, konferencja naukowa, Łódź 2006.
  • Podstawy Wsparcia Wspólnoty 2004-2006.
  • Podstawy Wsparcia Wspólnoty 2004-2006. Podstawowe informacje.
  • www.mrr.gov.pl
  • www.funduszestrukturalne.gov.pl
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171317235
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.