Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 1 (147) | 50-55
Tytuł artykułu

Koncepcja gospodarki opartej na wiedzy w publikacjach Komisji Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W publikacjach Komisji Europejskiej poświęconych gospodarce opartej na wiedzy (GOW) identyfikuje się problemy, które w nadchodzących latach mogą istotnie zmienić (pogorszyć?) sytuację ekonomiczną krajów Unii. Wśród zagrożeń wymienia się przede wszystkim globalizację i zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństw). Niemałym wyzwaniem jest także rozszerzenie UE, największe w historii tego ugrupowania, a zarazem znacznie zwiększające zróżnicowanie gospodarcze i społeczne państw członkowskich. GOW traktuje się w Unii jako receptę na wiele problemów napotykanych przez tzw. "starą" Europę (słaby wzrost gospodarczy, starzenie się społeczeństw, ale także problemy społecznego wykluczenia, dystansu cywilizacyjnego i gospodarczego itd.). Stąd, pojęcie to występuje w publikacjach o różnej tematyce, ze szczególnym wskazaniem na takie dziedziny jak: badania i rozwój, edukacja, technologie informacyjne i komunikacyjne. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
50-55
Opis fizyczny
Twórcy
  • Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego w Warszawie
Bibliografia
  • Towards a European Research Area. Science, Technology and Innovation. Key Figures 2003-2004. Komisja Europejska 2003
  • F. Jasiński, Przegląd strategii lizbońskiej podczas wiosennego szczytu Rady Europejskiej, "Wspólnoty Europejskie" nr 3/2003
  • A. Władyniak, Strategia lizbońska: założenia, cele, stopień realizacji, "Wspólnoty Europejskie" nr 5/2003
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171317205
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.