Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Polityka gospodarcza w Polsce i Unii Europejskiej na początku XXI w. | 587-595
Tytuł artykułu

Klastry, jako forma funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw po wejściu Polski do Unii Europejskiej

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przedsiębiorstwa zaliczane do sektora małych i średnich przedsiębiorstw odgrywają bardzo ważną rolę w gospodarce każdego kraju, w tym również w Polsce. Wraz z przechodzeniem do gospodarki rynkowej traktuje się ten sektor jako jeden z podstawowych elementów transformacji gospodarczej naszego kraju. Można stwierdzić, że małe i średnie przedsiębiorstwa to wiodący sektor gospodarki. Stanowią one 99,8% wszystkich przedsiębiorstw w kraju. Aktywnych przedsiębiorstw jest ponad 1 650 000, w tym 99,02% małych, a 0,81% średnich4. Małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają ponad połowę pracujących, szybko przystosowują się do nowych warunków rynkowych, są źródłem technologicznego rozwoju. Aktualnie wytwarzają ponad 50% PKB i, co najważniejsze, umożliwiają aktywne przejmowanie wolnych zasobów siły roboczej, występujące w tych regionach, w których wielkie procesy restrukturyzacyjne prowadzą do masowych zwolnień i zamykania przedsiębiorstw. Podstawowe wskaźniki ilościowe charakteryzujące sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce są podobne do unijnych, jednak po wejściu Polski do Unii Europejskiej to nie wskaźniki ilościowe decydują o konkurencyjności i powodzeniu na rynkach unijnych, a czynniki jakościowe, od efektywnego wykorzystania których będzie zależeć w przyszłości pozycja polskich małych i średnich przedsiębiorstw w Europie. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Opolski
Bibliografia
  • Grycuk A. : Koncepcja gron w teorii I praktyce zarządzania. "Organizacja I Kierowanie", 2003, nr 3.
  • Brodzicki T., Szultka S. : Koncepcja klastrów a konkurencyjność przedsiębiorstw. "Organizacja i Kierowanie", 2002, nr 4.
  • Jagiełło M. : Rozwój klasterów a konkurencyjność gospodarki państw kandydujących do Unii Europejskiej. "Wspólnoty Europejskie", 2002, nr 9.
  • Wojnicka E. : Rola klastrów innowacyjnych w Unii Europejskiej. "Wspólnoty Europejskie", 2002, nr 5.
  • Bucka M. : Uwarunkowania rozwoju klastrowych w województwie opolskim. W : Opolskie Roczniki Ekonomiczne, tom XVII, Opole 2007.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171316963
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.