Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Polityka gospodarcza w Polsce i Unii Europejskiej na początku XXI w. | 563-577
Tytuł artykułu

Edukacja szansą na poprawę konkurencyjności Polski

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W warunkach postępującej globalizacji gospodarki światowej coraz większego znaczenia w skali poszczególnych gospodarek narodowych nabiera pojęcie "konkurencyjności". Konkurencyjność gospodarki zależy od wielu czynników o charakterze zewnętrznym i wewnętrznym. Według Zienkowskiego, na poziom osiągniętego rozwoju (powiązanego z konkurencyjnością gospodarki) oddziałują łącznie zasoby środków trwałych, kapitału wiedzy naukowej (nagromadzonej wiedzy naukowej, czyli skumulowanych wyników badań naukowych) oraz kapitału wykształcenia (poziomu wiedzy społeczeństwa wyrażonego przez osiągnięty poziom wykształcenia). Z kolei badania czynników wzrostu gospodarczego w krajach Europy Zachodniej (przeprowadzone po raz pierwszy już w połowie XX w. przez Europejską Komisję Gospodarczą w Genewie) wykazały, że największy wpływ na tempo wzrostu gospodarczego w przeważającej liczbie krajów wywierał czynnik wiedzy i postępu techniczno-organizacyjnego. Ich udział w ogólnym wzroście gospodarczym kształtował się w poszczególnych krajach na następujących poziomach: w Niemczech - 61%, we Włoszech - 69%, w Holandii - 54%, we Francji - 62%, w Norwegii - 52%, w Szwecji - 73%, w Wielkiej Brytanii - 46%3. Można zatem powiedzieć, że jednym z najważniejszych czynników oddziałujących na konkurencyjność - zarówno w skali makro, jak i mikroekonomicznej - jest kapitał ludzki. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Zienkowski L. : Gospodarka "oparta na wiedzy" - mit czy rzeczywistość ? "Studia Ekonomiczne", 2003, nr 1-2.
  • Harasimowicz A. : Kapitał intelektualny jako czynnik wyrównania dysproporcji w poziomie rozwoju gospodarczego regionów Unii Europejskiej (na przykładzie Polski). "Optimum - Studia Ekonomiczne", 2005, nr 1.
  • Kryk B., Włodarczyk-Śpiewak K. : Inwestycje w kapitał ludzki a rozwój gospodarki opartej na wiedzy (na przykładzie Polski). W : D. Kopycińska (red.) : Kapitał ludzki w gospodarce opartej na wiedzy. ECP, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2006.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171316953
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.