Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Polityka gospodarcza w Polsce i Unii Europejskiej na początku XXI w. | 553-561
Tytuł artykułu

Wielkie prywatne organizacje gospodarcze i polityka makroekonomiczna

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ekonomia głównego nurtu poświęca wielkim prywatnym organizacjom gospodarczym uwagę w stopniu nieproporcjonalnym do ich wagi we współczesnej gospodarce. Powyższe stwierdzenie odnosi się do ekonomii akademickiej i abstrahuje od nauk o zarządzaniu w dziedzinie nauk ekonomicznych, od eksperckich analiz sporządzanych dla sektora finansowego. Te dziedziny wiedzy wypełniają lukę niezagospodarowaną przez ekonomię głównego nurtu i dzięki nim fakt funkcjonowania we współczesnej gospodarce rynkowej korporacji w różnych formach przyjmujemy jako oczywisty. Fenomen korporacji dobrze się prezentuje w perspektywie, którą otwiera instytucjonalne podejście w ekonomii. To stanowisko badawcze, bliskie m.in. autorce opracowania sprawia, że nie ignorujemy obserwacji, iż współczesne gospodarowanie polega nie tylko na indywidualnej przedsiębiorczości, ale i na formach zbiorowego działania, czyli na organizacjach o różnych celach i dziedzinach aktywności. Korporacje przemysłowo-handlowe funkcjonują na rynku towarów i usług. Na rynku pracy działają związki zawodowe, zaangażowane w sprawy warunków pracy i wynagradzania za nią. Na rynkach finansowych inwestują fundusze (np. powiernicze, emerytalne, ubezpieczeniowe), w różnych formach skupiające oszczędności wielkich grup gospodarstw domowych i firm. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Warszawa
Bibliografia
  • Ząbkowicz A. : Logika ekonomiczna a polityka gospodarcza. W: J.Stacewicz (red.) : Problemy ekonomii i polityki rozwoju. SGH, Warszawa 2005.
  • Faccio M., Lang H.M. : The Separation of Ownership and Control. An Analysis of Ultimate Ownership in Western European Corporations. Raport European Corporate Network, March 2000.
  • Galbraith J.K. : Ekonomia a cele spoleczne. PWN, Warszawa 1979.
  • Lehman M.B. : The Wall Street Journal Workbook. Real World Economic Applications. Irwin McGraw-Hill, Boston 1997.
  • Wiankowski S., Borzęcki J. : Podsumowanie przeglądu organizacji I zarządzania zgrupowaniami kapitałowymi. W : S.Wiankowski, Z.Bogusławski, J. Borzęcki, D. Korona : Grupy kapitałowe w Unii Europejskiej i w Polsce. Rozwiązania prawne, organizacja i zarządzanie. Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle "Orgmasz" , Warszawa 2002.
  • Żyżyński J. : System finansowy a gospodarka realna : między służebnością a wyobcowaniem. "Ekonomista", 2006, nr 4.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171316945
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.