Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1994 | nr 1 (4) | 175-177
Tytuł artykułu

Mikael Sandberg (red.): Baltic Sea Region Environmental Protection - "Eastern" Perspectives and International Cooperation, Almqvist i Wiksell International, Uniwersytet w Goteborgu, 1992

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W 1987 roku, z inspiracji dwóch szwedzkich uczonych z Uniwersytetu w Goteborgu, Waltera H. Goldberga i Mikaela Sandberga, zapoczątkowane zostały wspólne międzynarodowe seminaria naukowców z byłych socjalistycznych krajów nadbałtyckich, mających największy udział w zanieczyszczaniu środowiska w regionie Morza Bałtyckiego. Celem tych spotkań było znalezienie odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań: jakie są perspektywy ochrony środowiska naturalnego regionu Morza Bałtyckiego przed degradacją, co można i powinno się zrobić w tym zakresie, jakie działania podjęto w poszczególnych państwach i jakie czynniki warunkują ich skuteczność. Ponadto starano się wyjaśnić w jakim stopniu i w jaki sposób problemy ochrony środowiska naturalnego są włączone w procesy decyzyjne w poszczególnych krajach. Wreszcie - jaki wpływ ma transformacja w byłym Związku Radzieckim i krajach Europy Środkowej oraz Wschodniej na realizację programów ekologicznych? Rozpoczęte dyskusje przerodziły się w szeroki program badawczy, sfinansowany przez Szwedzką Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego (Statens Naturyardsverk), a jego wyniki zostały opublikowane w wydanej ostatnio książce. W badaniach uczestniczyli uczeni z Polski, byłej NRD, Czechosłowacji, Litwy, Łotwy i Estonii. (...) W książce zaprezentowano szeroki wachlarz poglądów dotyczących najistotniejszego problemu - ratowania regionu Morza Bałtyckiego, zdewastowanego przez gospodarkę systemu socjalistycznego. Przedstawiono stan środowiska naturalnego w poszczególnych krajach. Omówiono specyficzne dla każdego kraju uwarunkowania ekonomiczne, polityczne, prawne, technologiczne i historyczne, pozwalające lepiej zrozumieć przyczyny degradacji środowiska. Jednocześnie przedstawiono prognozy i propozycje działań, które należy podjąć w przyszłości, aby uzdrowić powstałą sytuację. Scharakteryzowano stopień degradacji środowiska w poszczególnych krajach, stosowane instrumenty polityki ekologicznej, zwłaszcza finansowe, zwracając uwagę na ich ewolucję w okresie kształtowania się gospodarki rynkowej. Stwierdzono, że instrumenty te mają ograniczoną skuteczność w ochronie środowiska naturalnego. Nie wszystkie teksty, opracowane na seminaria, zostały dostatecznie zaktualizowane przed skierowaniem ich do druku. Przedmiotem osobnego zainteresowania, uwzględnionym w osobnych rozdziałach, jest sprawa współpracy międzynarodowej i transferu technologii.(fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
175-177
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171316803
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.