Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1991 | nr 195 Problemy organizacji i zarządzania w reformowanej gospodarce | 77-83
Tytuł artykułu

Organizacyjne zagadnienia tworzenia spółek w Polsce

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jedną z podstawowych słabości polskiej gospodarki jest brak niezbędnej elastyczności organizacyjnej, stałego dostosowywania form organizacyjnych działalności gospodarczej do zmieniających się warunków. W konsekwencji dominują związki organizacyjne o charakterze branżowo-gałęziowym, sprzyjające inercji, tendencjom do monopolizacji i dezintegracji poziomej gospodarki. Ma to wpływ również na hamowanie rozwoju przedsiębiorczości oraz samo- utrwalanie się istniejących struktur. Formą organizacyjną, która - ze względu na swoją specyfikę - stwarza możliwości rozwoju poziomych powiązań międzybranżowych jest spółka, a zwłaszcza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Mając to na uwadze, w artykule omawia się kluczowe zasady tworzenia spółek, jakie powinny być uwzględnione dla sprawnego ich prowadzenia. (fragment tekstu)
Bibliografia
  • Frąckowiak W.: Przegląd struktur organizacyjnych i atestacja nierobotniczych stanowisk pracy, Metodyka i organizacja badań. Poznań 1987.
  • Szuma K.: Formy spółek prawa handlowego i ich dobór, w: Spółka jako forma organizacyjna w działalności gospodarczej. Poznań 1987.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171315349
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.