Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1991 | nr 195 Problemy organizacji i zarządzania w reformowanej gospodarce | 60-76
Tytuł artykułu

Model organizacji zarządzania przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - holdingu kapitałowego. Założenia eksperymentu i wdrożenie

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Niemal powszechnie głoszona jest teza, że działające w obecnej formie prawno-organizacyjnej przedsiębiorstwa państwowe wyczerpały możliwości wzrostu efektywności gospodarowania. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, które ani nie są zdolne do realizacji swoich ustawowych zadań, to jest nieprzerwanego i pełnego zaspokajania potrzeb komunalnych i mieszkaniowych, ani też do samofinansowania. Należy stwierdzić, że rozwiązania ekonomiczno-finansowe oraz w sferze stosunków zarządzania dotyczące tych jednostek odznaczają się zacofaniem systemowym nawet w porównaniu do regulacji określających funkcjonowanie przedsiębiorstw działających na zasadach ogólnych. Istnieją przesłanki, by przyjąć założenie, że tempo zmierzania do modelu gospodarki rynkowej nasili się. Rola państwa i jego agend ulegnie istotnemu ograniczeniu, wzrośnie natomiast znaczenie suwerennych podmiotów gospodarczych, opierających swe stosunki ekonomiczne na zasadach konkurencji i współpracy. W tych warunkach konieczność radykalnych zmian systemowych w obrębie przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej ulega spotęgowaniu. Z jednej bowiem strony wskutek ich rosnącej niewydolności rośnie liczba i powaga problemów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury miast i osiedli. Z drugiej zaś powiększenie dystansu w zakresie nowoczesności i adekwatności rozwiązań systemowych w stosunku do przedsiębiorstw należących do innych sektorów gospodarki przyspieszyłoby erozję istniejących jednostek komunalnych, ich dezorganizację i masową ucieczkę siły roboczej. Tendencje, o których wyżej mowa, są widoczne od dłuższego czasu, a ich natężenie rośnie. Mając to na uwadze, władze województwa poznańskiego wespół z grupą przedsiębiorstw podjęły inicjatywę opracowania i wdrożenia eksperymentalnego modelu przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Warunki ku temu stworzyła ustawa o eksperymentach gospodarczych (Dz.U. nr 10 z 28 lutego 1989 r.), która dopuszcza możliwość wykorzystania nowych zasad ekonomiczno-finansowych i prawno-organizacyjnych w drodze uchylenia, modyfikacji bądź zmiany określonych regulacji prawa gospodarczego. Gotowość przystąpienia do eksperymentu zgłosiło sześć przedsiębiorstw z Gniezna, Grodziska Wlkp., Obornik, Opalenicy, Pniew i Wrześni. Niniejsze opracowanie stanowi syntetyczne streszczenie wykonanych prac projektowych. Prace te zrealizował zespół pracowników naukowych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w składzie: Waldemar Frąckowiak - kierownik zespołu, Mirosław Hamrol, Kazimierz Robaszkiewicz i Krzysztof Szuma. Omawiany model jest wyrazem konkretyzacji i operacjonalizacji jednego z czterech wariantów, jakie opracowano w specjalnym studium wstępnym i poddano wyborowi zainteresowanym eksperymentem jednostkom gospodarczym. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171315341
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.