Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 7/8 (164/165) | 15-25
Tytuł artykułu

Rok doświadczeń Europejskiego Funduszu Społecznego - od szlachetnej idei do trudnej praktyki

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polityka zatrudnienia w Polsce została w ostatnich kilkunastu miesiącach wzmocniona przez środki pomocowe Unii Europejskiej. Instrumentem finansowym przyjętej przez UE w ramach Europejskiej Strategii Zatrudnienia zintegrowanej filozofii rynku pracy jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS), który w przeciwieństwie do krajowego Funduszu Pracy, wszystkie swoje środki finansowe przeznacza na działania aktywne. Oznacza to finansowanie tylko takich projektów, które mają charakter rozwojowy, przekładają się na wzmocnienie konkurencyjności gospodarki oraz w szerokim zakresie dotyczą rozwoju zasobów ludzkich w procesie kształcenia i pracy. Wspieranie przez EFS tylko tych działań, które mają w sposób aktywny wzmacniać różnorodne grupy społeczne, głównie pozostające poza zatrudnieniem, związane jest z jednej strony tym, że EFS jest funduszem strukturalnym, mającym prowadzić do osiągnięcia celów spójności i konwergencji UE, z drugiej strony doświadczenia poszczególnych państw członkowskich Unii z prowadzenia wewnętrznej polityki rynku pracy, jednoznacznie pokazują, że tylko poprzez aktywizowanie bezrobotnych, poszukujących pracy i innych grup marginalizowanych można poradzić sobie z rosnącym i rozszerzającym się bezrobociem. (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
15-25
Opis fizyczny
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie
Bibliografia
  • M. Grewiński, K. Głąbicka, Polityka spójności społeczno-gospodarczej UE, Warszawa 2005
  • B. Piotrkowski, Analiza komparatywna polityk rynku pracy w wybranych krajach europejskich w: Stymulacja ruchliwości pracowniczej, E. Kryńska (red.), Warszawa 2001
  • M. Grewiński, Europejski Fundusz Społeczny jako instrument integracji socjalnej UE, Warszawa 2001
  • Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, MGiP, Warszawa 2004
  • J. Auleytner, M. Grewiński, Sytuacja dzieci pogranicza wschodniego, materiał opublikowany w Polityce Społecznej i Wiadomościach Statystycznych w 2000 r.
  • B. Kołaczek, Dostęp młodzieży do edukacji, Warszawa 2004
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171315081
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.