Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | Uwarunkowania demograficzne rozwoju rozwoju społeczno-gospodarczego na przykładzie województwa śląskiego i opolskiego | 111-129
Tytuł artykułu

Przestrzenne zróżnicowanie wdowieństwa w starszym wieku w Polsce

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polscy seniorzy często są traktowani jako zbiorowość homogeniczna.O ile wiele już napisano na temat konieczności uwzględniania wieku jako czynnika różnicującego zbiorowość starszych Polaków, o tyle znacznie mniejsze znaczenie jest przypisywane przestrzeni - miejscu zamieszkiwania, pojmowanemu jako dany region kraju, tymczasem przebieg najważniejszych procesów demograficznych, ekonomicznych i społecznych kształtujących obraz dnia codziennego jednostek był i jest wyraźnie przestrzennie zróżnicowany. W opracowaniu skupiono uwagę na pokazaniu terytorialnego zróżnicowania skali wdowieństwa w starszym wieku w Polsce. Wybór głównego tematu opracowania nie jest przypadkowy. Powszechnie uznaje się, że moment owdowienia jest najbardziej bolesnym kryzysem, jakiego doświadcza jednostka w trakcie swego życia. Dzieje się tak mimo tego, że we współczesnym świecie zdecydowana większość zgonów w okresie dorosłości jest poprzedzona chorobą, co pozwala - na swój sposób - przygotować się na spodziewane rozstanie. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Szukalski P. : Poczucie samotności i osamotnienia wśród sędziwych seniorów a ich sytuacja rodzinna. "Auxilium Sociale - Wsparcie Spoleczne", 2005, nr 2(34).
  • Podogrodzka M. : Zróżnicowanie umieralności według stanu cywilnego. "Studia Demograficzne", 1992, nr 3(109).
  • Szukalski P. : Wdowieństwo w starszym wieku w Polsce. "Gerontologia Polska", 2006, t. 14, nr 2.
  • Delbes Ch., Gaymu J., Springer S. : Les femmes viellissent seules, les hommes viellissent a deux. Un bilan europeen. "Population et Societes", 2006, nr 419.
  • Dzięgielewska M. : Praca socjalna jako odpowiedź na kryzysy starości. W : Nasze starzejące się społeczeństwo. Nadzieje i zagrożenia. Red. J.T.Kowaleski i P.Szukalski. Łódź 2004.
  • Ferraro K.F. : Aging and role transitions. W : R.H.Binstock, L.K.George (eds.) : Handbook of aging and the social sciences. San Diego 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171314299
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.