Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2001 | Zapewnienie jakości kształcenia w szkole wyższej | 81-83
Tytuł artykułu

Misja i cele Uniwersytetu Śląskiego

Autorzy
Warianty tytułu
Mission and Goals of the University of Silesia
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Nie ma wątpliwości, że w czasach szybko postępującej globalizacji idea uniwersytetu jako instytucji edukacyjnej, kształcącej umysły otwarte i samodzielne utrzyma się w niezmienionej postaci. Uniwersytety bez wątpienia mają wpływ na swoje otoczenie, ale także i same zmuszone są do poddawania się prądom i naciskom zarówno najbliższego, jak i bardziej odległego Świata. Globalizacja w sposób nieuchronny prowadzi do erozji pewnych wartości, do których tradycyjne uniwersytety były przywiązane, na których budowały swoją tożsamość i społeczny prestiż. W obecnych czasach obserwujemy wyraźny podział na dwa co najmniej przeciwstawne i trudne do zharmonizowania rodzaje poglądów na społeczną rolę szkół wyższych, w tym głównie uniwersytetów. Jeden z nich głosi, że bez poddania uniwersytetów rygorom wolnego rynku i niemal przemysłowym regułom zarządzania zostaną one zepchnięte na margines życia nowoczesnego społeczeństwa globalnego, skazane zostaną na degradację i powolne zanikanie. Drugi głos nawołuje do opamiętania, wyciszenia buńczucznych propagatorów komercjalizacji wszelkich działań edukacyjnych i do zachowania wszystkich wartości wypisanych na deklaracji rektorów uniwersytetów europejskich w pamiętnej Karcie Bolońskiej. Są nimi: autonomia, otwartość, wysokie standardy etyczne ludzi uniwersytetu, służba społeczeństwu, dążenie do prawdy, zapewnienie dostępności wyższego wykształcenia jak największej liczbie ludzi młodych, przy zapewnieniu wysokiej jego jakości, wreszcie - tworzenie i nadawanie znaczenia rzeczom i sprawom tego świata, niezależnie od nacisków politycznych, presji rynku i ograniczeń budżetowych wynikających ze słabnącej roli państwa opiekuńczego. (fragment tekstu)
EN
There are two main concepts concerning the changing role of universities in the context of globalisation. The first reflects the opinion that the universities should adapt purely to free market rules. The contrary view postulates the necessity of academic autonomy and emphasizes its mission in human and cultural development of societies. The academic community of the University of Silesia elaborated its new mission statement in 1997. It embraces goals and values in the area of learning and developing the institution. The paper is a synthesis and presents the University's mission treated as a guidance for its activities in a new century. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171313989
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.