Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 2 (29) | 13-27
Tytuł artykułu

Metodologia badań naukowych : o wiedzy i prawdzie w naukach ekonomicznych

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Methodology of Scientific Research : about Knowledge and Truth in Economic Sciences
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Esej, który przedstawiam Czytelnikom, jest przyczynkiem do metodologii badań naukowych, zwłaszcza w naukach ekonomicznych. Zastanawiam się nad tym, kim są naukowcy, i co to jest wiedza szeroko pojmowana. Rozwijając te myśli, przechodzę do określenia podstawowych struktur nauki, a następnie do scharakteryzowania błędnych koncepcji metod naukowych. Jest to bardzo ważne zagadnienie, zwłaszcza że przy wielości uczelni w Polsce, w "zamkniętych" środowiskach kreują się grupy pseudouczonych, szczególnie w obszarze tzw. inżynierii finansowej. Dlatego sięgam do teorii złudzeń F. Bacona i indukcjonizmu. Wreszcie przypominam redukcjonizm i hipotetyzm Isaaca Newtona. Zwłaszcza młodym naukowcom dedykuję falsyfikację Karla Poppera, czyli odmianę jednego z rozumowań zwanego sprawdzaniem. Powyższe przemyślenia prowadzą do postawienia kwestii: wiedza i prawda. W ten sposób dochodzę do konkluzji, że istotą prawdy jest zgodność myśli i przekonań z rzeczywistością. Wyrażam nadzieję, że moje przemyślenia zmobilizują młode pokolenie uczonych do prowadzenia kompetentnych i rzetelnych badań w tym nowym stuleciu wszechobecnej globalizacji. (abstrakt oryginalny)
EN
The essay I am presenting to the readers is a contribution to the methodology of scientific research, especially in the economic sciences. I wonder who scientists are and what broadly comprehended science means. Discussing these ideas I move to defining basic structures of science and next to characterizing the incorrect conceptions of scientific methods. It is a very important issue, especially as with the multiplicity of universities in Poland, in "closed" circles, pseudo-scientific groups are created, especially in the field of the so-called financial engineering or computational finance. That is why I mention F. Bacon's theory of Idols and inductive reasoning. Finally, I recall Isaac Newton's position on hypotheses and reductionism. I dedicate Karl Popper's falsification, i.e. a kind of reasoning called verification, especially to young scientists. The above-mentioned reflections lead me to an issue of knowledge and truth. This way I come to a conclusion that the essence of truth is conformity of thoughts and believes with reality. I hope that my reflections will motivate the generation of young scientists to carry out competent and diligent research in the new century of omnipresent globalization. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
13-27
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Bibliografia
  • Chudy W., Filozofia kłamstwa, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2003.
  • Grobler A., Metodologia nauk, Wyd. Aureus - Wyd. Znak, Kraków 2008.
  • Kawalec P., Przyczynowość i wyjaśnianie, Wydawnictwo KUL, Lublin 2006.
  • Nęcka E., Orzechowski J., Szymura B., Psychologia poznawcza, PWN, Warszawa 2006.
  • Popper K., Conjectures and Refutations: The Growth of Scientific Knowledge, New York, Basic Books Inc. 1965.
  • Stachak S., Podstawy metodologii nauk ekonomicznych, Książka i Wiedza, Warszawa 2003.
  • Stróżewski W., Ontologia, Wyd. Aureus - Wyd. Znak, Kraków, 2003.
  • Tomasz z Akwinu, De veritate. O prawdzie, Lublin 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171313859
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.