Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Polityka gospodarcza w Polsce i Unii Europejskiej na początku XXI w. | 277-283
Tytuł artykułu

Rozwój rynków produktów ekologicznych a regulacje w sferze ochrony środowiska

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zasadnicze znaczenie dla ekologizacji i rozwoju rynków produktów ekologicznych mają: po pierwsze, kształtowanie się popytu na produkty ekologiczne, po drugie, powstanie w gospodarce warunków sprzyjających rozwojowi podaży tych produktów, po trzecie, sprzyjająca rozwojowi tych rynków polityka państwa i obowiązujące regulacje dotyczące gospodarczego korzystania ze środowiska przyrodniczego zarówno w procesie pozyskiwania surowców, wytwarzania, jak i konsumowania dóbr, a także składowania i przechowywania odpadów poprodukcyjnych i pokonsumpcyjnych. (...) Regulacje ekologiczne będą sprzyjały rozwojowi rynków produktów ekologicznych, jeżeli będą się przyczyniały do stworzenie warunków i sposobów liczenia i internalizacji kosztów zewnętrznych, stworzenia warunków do powszechnej i skutecznej, zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej, egzekucji zobowiązań za korzystanie ze środowiska oraz będą sprzyjały wzrostowi świadomości ekologicznej społeczeństwa, połączonemu ze zmianą preferencji i wzorców konsumpcyjnych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Bibliografia
  • Pettie K. : Environmental Marketing Management. London 1995.
  • Szymona J. : Uregulowania w przetwórstwie produktów rolnictwa ekologicznego. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu, Radom 2005.
  • Fiedor B., Czaja S., Graczyk A., Jakubczyk Z. : Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych. C.H.Beck, Warszawa 2002.
  • Górka K., Poskrobko B., Radecki W. : Ochrona środowiska. PWE, Warszawa 2001.
  • Barde J.-P. : Polityka ochrony środowiska i jej instrumenty. W : Folmer H., Gabel L., Opschor H. : Ekonomia środowiska i zasobów naturalnych. Wyd. Krupski i S-ka, Warszawa 1996.
  • Fiedor B., Graczyk A. : Mechanizmy ekonomicznego wdrażania trwałego i zrównoważonego rozwoju w II Polityce Ekologiczne Państwa. W : Piątek F. (red.) : Ekonomia a rozwój zrównoważony. T. II, Białystok, 2001.
  • Jeżowski P. : Związki ekonomii z ochroną środowiska. PESK.
  • Graczyk A., Rumianowska I. : Wpływ regulacji na kształtowanie modeli rynku produktów ekologicznych. Referat na konferencję : Rozwój rynków produktów ekologicznych. AE, Wrocław 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171313481
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.