Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Polityka gospodarcza w Polsce i Unii Europejskiej na początku XXI w. | 189-200
Tytuł artykułu

Dysproporcje w poziomie rozwoju społeczno - gospodarczego pomiędzy województwami Polski Wschodniej a innymi regionami kraju

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Województwa Polski Wschodniej dzieli znaczny dystans pod względem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego w stosunku do najlepiej rozwiniętych regionów Polski. W analizowanym okresie ta niekorzystna tendencja jeszcze się pogłębiła. Dysproporcje wzrastały lub nie ulegały zmniejszeniu w przypadku większości analizowanych aspektów. Badana grupa województw nie jest jednorodna, wśród nich także uwidaczniały się dysproporcje, jednak pod względem analizowanych cech nieco się zmniejszyły. Szczególnie niekorzystny jest fakt, że największy dystans zarówno w porównaniu do sytuacji krajowej, jak i wewnątrz analizowanej grupy uwidacznia się pod względem nakładów na działalność badawczo-rozwojową, a także nakładów na działalność innowacyjną w przemyśle, ze względu na wagę tego typu nakładów we współczesnej gospodarce, w której za jeden z priorytetów uważa się budowanie gospodarki opartej na wiedzy. Chociaż w przypadku tych cech dynamika rozwoju regionów Polski Wschodniej jest większa niż przeciętna w kraju, niemniej jednak i tak niewystarczająca, aby skutecznie niwelować lukę istniejącą w tym względzie. Wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy dowodzą konieczności zwiększenia efektywności w zakresie realizacji polityki spójności, która w analizowanym okresie okazała się mało skuteczna. Wobec powyższego stwierdzenia pozytywnie należy ocenić utworzenie na lata 2007-2013 odrębnych Programów Operacyjnych dla każdego województwa. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171313285
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.