Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 62 | 172-182
Tytuł artykułu

Zastosowanie nieprecyzyjnych prognoz w modelu prognostyczno-decyzyjnym

Warianty tytułu
Application of Imprecise Forecasts in Decision Making Model
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem pracy jest zastosowanie nieprecyzyjnych prognoz, przedstawionych za pomocą zbiorów rozmytych w modelu prognostyczno-decyzyjnym, który pozwala na przetwarzanie informacji niejasnych, nieprecyzyjnych. Ponieważ ocena obecnego stanu rynku przez inwestorów i przewidywanie przyszłych stanów może być wyrażona w sposób nieprecyzyjny, więc uzasadniona wydaje się próba zastosowania modelu do prognozowania rynków kapitałowych. W pierwszym punkcie omówimy model procesu prognostyczno-decyzyjnego, w którym prognozy sformułowane są w sposób nieprecyzyjny za pomocą zbiorów rozmytych. W modelu za podstawę ekspertyzy decyzyjnej przyjmuje się rodziny α-akceptowalnych prognoz, na podstawie których wyznacza się rodziny prognozowanych korzyści. Jako relację opisującą preferencje pomiędzy decyzjami przyjmuje się relacje Nakamury. W drugim punkcie rozpatrujemy przykład, pokazujący możliwość zastosowania uprzednio przedstawionego modelu. (fragment tekstu)
EN
This paper presents the model of decision-making under imprecise forecasts. Introduced model is applied for choose of stocks. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
172-182
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Czerwiński Z., Matematyka na usługach ekonomii, PWN, Warszawa 1984
  • Nakamura K., Preference Relations on a Set of Fuzzy Utilities As a Basis for Decision Making, Fuzzy Sets and Systems 20, 1986
  • Piasecki K., Decyzje i wiarygodne prognozy, Wydawnictwo AE w Poznaniu, Poznań, 1990
  • Sadowski W., Decyzje i prognozy, PWE, Warszawa, 1981
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171247749
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.