PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 2 | 74-82
Tytuł artykułu

Polska i rosyjska wieś w świetle wyzwań globalizacji

Warianty tytułu
Polish and Russian countryside in the light of globalization challenges
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pojawienie się naturalnych barier stymulacji wydajności czynnika ziemi w postaci dopuszczalnych, ze względu na egzystencję ludzi, norm ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami oraz efektem cieplarnianym, a także chorób roślin i zwierząt, wywołanych nieprzemyślanym, często rabunkowym pędem do wzrostu wydajności ziemi i pracy w rolnictwie, ujawniło różne patologie. Powoduje to, iż na nowo należy spojrzeć na model rozwoju rolnictwa i integralnie związanych z nim obszarów wiejskich. Postępujące procesy globalizacji przyspieszają przepływy strumieni surowców, produktów i usług w skali już nie krajowej, ale światowej i tworzą nowe struktury zastosowań kapitału, a więc i kosztów. Niemniej, żywność i wyżywienie pozostaje pierwszą potrzebą człowieka. Stąd właśnie w rolnictwie i na obszarach wiejskich, współczesne problemy jego deprecjacji i degradacji obszarów wiejskich w kontekście procesów globalizacji są odczuwane najmocniej. Polska i rosyjska wieś w warunkach wyzwań globalizacji przedstawia się różnie. W Polsce wybory i decyzje ekonomiczne ogniskują się wokół oddziaływania Wspólnej Polityki Rolnej UE na rolnictwo i obszary wiejskie. Dotyczą one uwarunkowań makro- i mikroekonomicznych, ale także środowiskowych i społecznych. Rolnictwo i wieś w Polsce są beneficjentami netto tej polityki, co jednak nie oznacza, iż do dawnych kłopotów nie dochodzą nowe, związane z europejskim wymiarem problemów, które rodzą procesy globalizacji. Jakie, i jak są one rozwiązywane, to przedmiot zaprezentowanych rozważań w omawianej pracy. Natomiast rolnictwo i wieś rosyjska ciągle szuka miejsca w systemowych rozwiązaniach funkcjonowania nowego kapitalizmu w Rosji. Tezy i rozważania autorów rosyjskich ujawniają rangę i skalę problemu dostosowań rolnictwa i wsi w Rosji do warunków rynkowych. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
74-82
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
 • 1. Czyżewski A.: O potrzebie koordynacji procesów globalizacji i polityki makroekonomicznej względem rolnictwa. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 2. Frumkin B.: Narodowy projekt kompleksu agrarno - przemysłowego i rozwój rolnictwa w Rosji. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 3. Jasiński L. J.: Długookresowa ewolucja polityk gospodarczych Unii Europejskiej a sektor rolny. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 4. Korbielnikow M. A.: Stan i strategia rozwoju kompleksu agrarno - przemysłowego Rosji. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 5. Łysenko E. G.: Strategiczne zarządzanie formami gospodarowania w sektorze agrarnym gospodarki Rosji. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 6. Niefierowa T. G.: Współczesna wieś rosyjska: problemy społeczno - ekonomiczne. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 7. Nikiforów L. W., Kuzniecowa T. E.: Stan i rozwój wsi rosyjskiej w warunkach wyzwań globalizacji. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 8. Owczincewa L. A.: Kształtowanie narodowej koncepcji rozwoju zrównoważonego wsi w Federacji Rosyjskiej (tezy). Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 9. Rodionowa G. A.: Projekty rozwoju wsi na warunkach globalizacji. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 10. Tomczak F.: Wieś i obszary wiejskie a współczesne wyzwania globalizacyjne. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 11. Wilkin J.: Uwarunkowania rozwoju polskiego rolnictwa w kontekście europejskim i globalnym. Implikacje teoretyczne i praktyczne. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 12. Zawalińska K.: Relatywna efektywność unijnych instrumentów polityki rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskie] i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
 • 13. Zegar J. St.: Rolnictwo a wieś w dobie globalizacji. Materiały Międzynarodowego Seminarium Naukowego Uczonych Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskwa 24-25.06.2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000161303703
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.