Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2006 | nr 3 | 1-8
Tytuł artykułu

Regionalność w procesach kooperacji i konkurencji

Warianty tytułu
Regionality in Cooperation and Competition Processes
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Autor twierdzi, że koncepcje kooperacyjne w konwencji regionalnej z natury rzeczy pozwalają ograniczać lub likwidować słabości, jakie wynikają z małej skali działań przedsiębiorstw. Skooperowane i uporządkowane organizacyjne związki małych i średnich przedsiębiorstw przynoszą nowe efekty w skali swego działania, regionów i różnorodnych więzi międzyregionalnych. Podejście kooperacyjne staje się również podstawą dla udziału tych jednostek w Jednolitym Rynku Europejskim w podaży towarów, usług i kapitału, i to zarówno w wymiarze strategicznym jak i operacyjnym. Mówi się wręcz o potrzebie działań kooperacyjnych, które pozwalają bardziej efektywnie przystosować się do zmian w otoczeniu europejskim, harmonizować rozwój przedsiębiorstw w czasie i przestrzeni, likwidować zaskoczenia rynkowe, jakie pojawiają się ze strony silniejszych partnerów, zmniejszać ryzyko, które wynika z umacniających się tendencji globalizacyjnych na rynkach Europy i Polski.
EN
In his article, the author focuses on an analysis of market relationships in the region scale through the prism of cooperation and concentration. He also emphasises the regional nature as a main orientation for the position of small and medium enterprises being strengthened in the economy of the region. He discusses the essence and scope of cooperative relationships in the region, the role of cooperation in fulfilment of the National Development Plan, and its relations with the developmental directions accepted by the European Union; then he focuses his attention on regional competition and information as the factors that reinforce the cooperative trends in the regional markets.
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
1-8
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • P.F. Drucker, Skuteczne zarządzanie. Zadania ekonomiczne a decyzje związane z rynkiem, PWE, Warszawa 1996.
  • Komunikowanie się w biznesie, pod red. H. Mruka, Akademia Ekonomiczna, Poznań 2002.
  • M.E. Porter, Porter o konkurencji, PWE, Warszawa 2001.
  • J. Światowiec, Więzi partnerskie na rynku przedsiębiorstw, PWE, Warszawa 2006, s. 94 i nast.
  • Zarządzanie przedsiębiorstwem w turbulentnym otoczeniu, pod red. R. Krupskiego. PWE, Warszawa 2005, s. 161 i nast.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000096767464
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.