PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 2 | 146-150
Tytuł artykułu

U źródeł teorii i praktyki finansów publicznych. Cz. III, Finanse publiczne w ujęciu wybranych ekonomistów klasycznych

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
EN
Some historical roots of theory and practice of the public finance. Part III, The chosen classics on public finance
Języki publikacji
PL
Abstrakty
PL
Artykuł jest trzecim1 z serii tekstów poświęconych problematyce finansów publicznych w ujęciu wybranych teoretyków ekonomii z przeszłości. Tym razem zostaną przedstawione koncepcje dwu wybitnych klasyków myśli ekonomicznej: brytyjskiego - Adama Smitha oraz francuskiego - Jeana Baptiste'aSaya. Wydawałoby się, że ich systemy teoretyczne w ogólności, w tym również w części odnoszącej się do zagadnienia finansów publicznych, zostały już całkowicie i gruntownie naukowo spenetrowane i nie ma tam miejsca na odmienne od powszechnie uznanych interpretacje . Okazuje się, że nie do końca i nie w całej rozciągłości. Przykładowo, w literaturze przedmiotu dominuje pogląd, jakoby zarówno A. Smith jak i J. B. Say opowiadali się zgodnie, jako zdecydowani rzecznicy liberalizmu, za minimalną rolą państwa w gospodarce i w związku z tym za jak najmniejszymi podatkami. Podtrzymywane jest też z uporem przekonanie, że z tychże liberalnych pobudek byli oni bezkompromisowymi zwolennikami równej stawki podatkowej dla wszystkich grup dochodowych, odrzucając jakąkolwiek ideę progresji podatkowej. Autorzy artykułu podjęli próbę weryfikacji tych przekonań i przynajmniej częściowej ich rewizji. Całość cyklu ma stanowić z jednej strony przegląd ważniejszych koncepcji teoretycznych na ten temat od starożytności do epoki współczesnej, z drugiej zaś - wybiórcze z konieczności zestawienie praktycznych osiągnięć i rozwiązań z zakresu finansów publicznych dokonanych w poszczególnych okresach historycznych.
EN
The article is the next step to discover and to describe the substantial contribution of the past to the process of development of theory and practice of the public finance. This time the authors discuss some theoretical achievements in the field made by the two prominent classical economists: Adam Smith and Jean Baptiste Say. It is done in order to show some specific aspects of their great heritage that are to some extent neglected or underestimated by the orthodox economic thought.
Słowa kluczowe
Wydawca

Rocznik
Tom
Strony
146-150
Opis fizyczny
Bibliogr. poz. 8
Twórcy
autor
  • Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
Bibliografia
  • [1] BARTKOWIAK R. 2008.Historia myśli ekonomicznej, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.
  • [2] GORYSZEWSKI R. 2011.U źródeł teorii i praktyki finansów publicznych. „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego”, nr 1, 160-165.
  • [3] GORYSZEWSKI R. 2011.U źródeł teorii i praktyki finansów publicznych. Część II: merkantylizm, fizjokratyzm, początki szkoły klasycznej. „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego”, nr 2, 141-148.
  • [4] KOTOWSKA E. 2010. Sektor finansów publicznych po zmianach, „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego”, nr 2, 120-127.
  • [5] SAY J. B. 1960. Traktat o ekonomii politycznej czyli prosty wykład sposobu, w jaki się tworzą, rozdzielają i spożywają bogactwa, PWN, Warszawa.
  • [6] SMITH A. 1954. Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów, t. II, PWN, Warszawa.
  • [7] WERNIK A. 2009.Równowaga finansów publicznych a euro. „Bank i Kredyt”, nr 40 (3).
  • [8] ZABIEGLIK S. 2003. Adam Smith, Wiedza Powszechna, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.baztech-article-BPL1-0009-0061
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.