PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2017 | 07 |
Tytuł artykułu

Biofilmy bakteryjne - charakterystyka i znaczenie w produkcji żywności

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
PL
Jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia mikrobiologicznego produktów spożywczych są urządzenia i sprzęt produkcyjny, na których dochodzi do kolonizacji drobnoustrojów [9, 10]. Mikroorganizmy bowiem w środowisku naturalnym rzadko występują w postaci pojedynczych, rozproszonych komórek. Osadzają się one na powierzchniach produkcyjnych zanieczyszczonych nawet niewielką ilością substancji organicznych i wydzielają wielkocząsteczkowe polisacharydy. Powstaje wówczas struktura w postaci splątanych nitek, zwana glikokaliksem. Warstwa bakterii jest przytwierdzana do powierzchni za pomocą sił elektrostatycznych oraz fimbrii i wypustek cytoplazmatycznych (pilie). Bakterie wraz z glikokaliksem brudu tworzą trudną do usunięcia strukturę zwaną biofilmem. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy procesy mycia i dezynfekcji nie są w pełni efektywne [3, 8, 15].
Wydawca
-
Czasopismo
Rocznik
Numer
07
Opis fizyczny
s.14-16
Twórcy
  • Katedra Biotechnologii, Mikrobiologii i Oceny Żywności, Wydział Nauk o Żywności, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Warszawa
autor
  • Katedra Technologii Żywności, Wydział Nauk o Żywności, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Warszawa
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.agro-98bbee84-da18-4308-a93f-74542ca7595f
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.