PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | 12/53 | 3 |
Tytuł artykułu

Characterisation of microencapsulated Lactobacillus rhamnosus LR7 strain

Warianty tytułu
PL
Charakterystyka mikrokapsułkowanego szczepu Lactobacillus rhamnosus LR7
Języki publikacji
EN
Abstrakty
EN
Survivability of free and microencapsulated Lactobacillus rhamnosus bacteria in different pH media was investigated. Microencapsulated bacteria were also subjected to freeze-drying. Encapsulation and freeze-drying are effective stabilisation methods increasing their resistance to environmental pH.
PL
W pracy postanowiono scharakteryzować mikrokapsułkowane bakterie Lactobacillus rhamnosus firmy Rhodia Food BIOLACTA (Olsztyn, Polska). Do utworzenia kapsułek zastosowano sól sodową kwasu alginianowego typu MV - zewnętrzna warstwa będąca polianionem i skrobię hydroksypropyloamoniową o stopniu podstawienia 0,03 - ciekły rdzeń będący polikationem. Kapsułki rozpuszczano przy użyciu roztworu cytrynianu sodu. Poprzez posiew na płytki metodą zalewową określano żywotność bakterii z rodzaju Lactobacillus zarówno wolnych, jak i kapsułkowanych. Postanowiono także ustalić wpływ kapsułkowania na przeżywalność bakterii w środowisku o pH 2, 7 i 8. Mikrokapsułkowane bakterie były także suszone sublimacyjnie. Otrzymane wyniki badań udowodniły ochronny wpływ kapsułek na przeżywalność szczepu bakterii Lactobacillus rhamnosus. Zakapsułkowane bakterie Lactobacillus rhamnosus przeżywają w środowisku o pH 2 do 3 doby hodowli, a ilość żywych bakterii po 24 godzinie hodowli utrzymuje się na poziomie 108 jtk/mL. Bakterie wolne natomiast w 3 godzinie hodowli osiągają poziom 108 jtk/mL, a tym samym krótszy jest czas ich życia w środowisku o pH 2 (rys. 3). W środowisku o pH 7 bakterie wolne jak i kapsułkowane w 3 dobie hodowli osiągają poziom odpowiednio 107 jtk/mL i 109 jtk/mL. W środowisku o pH 8 w 3 dobie hodowli liczba żywych bakterii jest tego samego rzędu co w środowisku o pH 7 (rys. 4 i rys. 5). Suszenie sublimacyjne bakterii kapsułkowanych zmniejszyło ilość żywych komórek z poziomu 1010 jtk/mL na poziom 107 jtk/mL. Mikrokapsułkowanie i liofilizacja tych bakterii okazały się efektywnymi metodami stabilizacji przez zwiększenie ich odporności na pH środowiska.
Słowa kluczowe
Wydawca
-
Rocznik
Tom
Numer
3
Opis fizyczny
p.21-24,fig.,fot.,ref.
Twórcy
autor
  • Institute of Food Technology of Plant Origin, Agricultural University in Poznan, Wojska Polskiego 31, 60-624 Poznan, Poland
autor
autor
Bibliografia
Uwagi
Rekord w opracowaniu
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.agro-4577c1c6-17c3-437b-b3c9-e9fe3e4f0847
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.