Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

O nas


CEJSH - główne założenia

CEJSH jest bibliograficzną bazą abstraktową publikującą w otwartym dostępie angielskie streszczenia artykułów, które ukazują się, głównie w językach narodowych, w czasopismach poświęconych naukom społecznym i humanistycznym, wydawanych w Polsce, Republice Czeskiej, Słowacji i na Węgrzech, ale także w Estonii, Łotwie, Litwie, Serbii, Słowenii, Rumunii i na Ukrainie. Nadrzędnym celem i zadaniem CEJSH jest upowszechnianie w skali międzynarodowej publikacji naukowych, które z uwagi na barierę językową oraz niewielki udział w światowym obiegu naukowym (niskie nakłady oraz mała dostępność publikujących je czasopism) są niedostatecznie znane nawet wśród najbliższych sąsiadów.

Współpracujemy obecnie z ponad 500 czasopismami z dziedziny humanistyki i nauk społecznych, ukazującymi się w Europie Środkowej i Wschodniej. Publikowana przez nas zawartość czasopism i streszczenia dostępne są także w portalu Google Scholar, będącym największą na świecie bazą indeksującą otwartego dostępu.

  • Możliwość szybkiego i przejrzystego zorientowania się w kierunkach badań, których wyniki publikowane są w językach narodowych Europy Środkowej i Wschodniej.
  • Promowanie w skali globalnej zawartości czasopism działających na lokalnym rynku wydawniczym.
  • Umożliwianie łatwego kontaktu z redakcjami czasopism i autorami zawartych w nich publikacji.
  • Brak kosztów indeksowania ze strony wydawców i redakcji współpracujących

CEJSH a lista czasopism punktowanych MNiSW

Od 2011 roku CEJSH znajduje się na liście baz referencyjnych dla czasopism z zakresu nauk humanistycznych i społecznych uwzględnianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas ewaluacji krajowych czasopism naukowych.

CEJSH - ramy instytucjonalne

CEJSH zostało utworzone w dniu 31.10.2003 r. przez Prezesów Akademii Nauk państw Grupy Wyszehradzkiej tj. Czeskiej Akademii Nauki, Polskiej Akademii Nauk, Słowackiej Akademii Nauk oraz Węgierskiej Akademii Nauk. PAN zrealizowała prace przygotowawcze oraz pozostaje organizatorem i koordynatorem działalności przedsięwzięcia, która została oficjalnie zainaugurowana na spotkaniu Prezesów Akademii Nauk w Wyszehradzie w dniu 26 października 2004 r. Publikacja streszczeń możliwa jest dzięki współdziałaniu z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) w ramach Wirtualnej Biblioteki Naukowej ( http://wbn.edu.pl/ ).

Aby zapoznać się z zamieszczanymi streszczeniami publikacji naukowych zapraszamy na cejsh.icm.edu.pl

Zainteresowane współpracą redakcje, wydawnictwa i instytucje zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego.


Dane adresowe:
Redakcja CEJSH
Biblioteka Kórnicka PAN w Poznaniu
Pałac Działyńskich
ul. Stary Rynek 78/79
61-772 Poznań
e-mail: cejsh@pan.pl

Działalnością CEJSH kieruje Międzynarodowy Komitet Redakcyjny w składzie:

JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.