PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Tytuł artykułu

Wybrane zagadnienia bezpieczeństwa i ergonomii w transporcie samochodowym

Treść / Zawartość
Identyfikatory
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
PL
Jazda w mieście należy do najtrudniejszych i wymagających największej koncentracji uwagi i umiejętności od kierowcy. Ogromne natężenie ruchu, duża liczba skrzyżowań, tłumy pieszych a także sznury pojazdów, a do tego jeszcze światła regulujące ruchem, czy pasy ciągłe i przerywane oraz strzałki na drodze powodują początkowo pewien strach i nieśmiałość w prowadzeniu pojazdu. Dodać do tego trzeba włączające sie do ruchu pojazdy mające pierwszeństwo jazdy (autobusy, tramwaje, pojazdy uprzywilejowane), ogromną liczbę parkujących i przejść dla pieszych. Jazda w mieście wymaga opanowania do perfekcji manewrów: włączania się do ruchu, wyprzedzania i zmiany pasów ruchu, co związane jest z ciągłą obserwacją okrężną i włączaniem w odpowiednim czasie kierunkowskazów. Należy uważać na sygnalizację świetlną oraz znaki poziome i pionowe. Problemy te są przedmiotem rozważań w niniejszym artykule.
Rocznik
Strony
30--31
Opis fizyczny
Bibliogr. 7 poz.
Twórcy
  • Politechnika Radomska
Bibliografia
  • [1] Gołąbek S. Poradnik BRDiE. Wyd. Linowski-Orzechowski s.c., Wrocław 1977.
  • [2] Humań Engineering GUIDE for EQUIPMENT DESIGNERS. Second Edition by Wesley E., Donald W. Conover. Univ. of California Press. Berkeley, Los Angeles 1966.
  • [3] Bezpieczeństwo ruchu miejskiego. Praca zbiorowa pod red. T. Szczuraszka. WKŁ, Warszawa 2005.
  • [4] Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. DzU z 2003 r., nr 220, poz. 2181.
  • [5] Schlieffke F., VDV - Jahrestagung 2007: Busse und Bahnen - Garanten fur Standortqualitat und Zakunftsfahigkeit. Verkehr und Technik 2007, nr 8, s. 280-288.
  • [6] Towpik K., Gołaszewski A., Kukulski J., Infrastruktura transportu samochodowego. OWPW, Warszawa 2006.
  • [7] Ustawa Prawo o ruchu drogowym. DzU 98, poz. 602 z 20.06.97 r. wraz z późn. zm.
  • [8] Wicher J., Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego. WKŁ, Warszawa 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.baztech-article-BWA1-0052-0042
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.