PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Tytuł artykułu

Uwarunkowania procesu utylizacji odpadów w przedziale rentowności

Identyfikatory
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
PL
Jednym z elementów charakteryzujących proces produkcji górniczej jest próg rentowności, który określa najmniejszą, jeszcze opłacalną produkcję. Wielkość ta wyznaczana jest jako punkt przecięcia kosztów produkcji i przychodów z jej sprzedaży. Przy jego wyznaczaniu często przyjmowane jest założenie upraszczające dotyczące liniowości kosztów i przychodów, co skutkuje istnieniem tylko jednego progu rentowności. Badanie kosztów i przychodów w szerszym przedziale i w dłuższym czasie pozwala na wyznaczenie rzeczywistego kształtowania się przychodów i kosztów, które nie są liniowe względem wielkości produkcji. W konsekwencji uzyskuje się przedział rentowności, a więc zakres opłacalnej produkcji. Również wewnątrz tego przedziału istnieją różne wielkości rentowności produkcji, co zostało przedstawione przy pomocy funkcji elastyczności kosztów, przychodu i elastyczności ceny zależnie od wielkości produkcji. Prezentowana metoda została w artykule zilustrowana na przykładzie utylizacji odpadów z produkcji górniczej.
Wydawca
Rocznik
Tom
Strony
50--54
Opis fizyczny
Bibliogr. 7 poz., tab., wykr.
Twórcy
autor
  • Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków
Bibliografia
  • [1] Berkowski J.: Próg rentowności jako narzędzie zarządzania w przedsiębiorstwach produkujących kruszywa. Surowce i Maszyny Budowlane, Kwartalnik 4/2005.
  • [2] Kryński H. E.: Matematyka dla ekonomistów. PWN, Warszawa 1975.
  • [3] Obrzut M.: Metoda kompleksowej oceny sezonowości na przykładzie kopalin pozyskiwanych odkrywkowo. Górnictwo Odkrywkowe, z. 7-8, 2004.
  • [4] Obrzut M.: Metoda oceny opłacalności utylizacji odpadów z eksploatacji surowców skalnych na przykładzie kopalni Zalas. Praca doktorska, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH, 2003.
  • [5] Stryszewski M.: Economic aspects of Lithosphere Protectionin Exploatatation of Rock Minerals. Polish Journal of Environmental Studies, Vol.13, Suplement III, 2004.
  • [6] Stryszewski M.: Optymalizacja wielkości produkcji regionu surowcowego zależnie od struktury popytu. Zeszyty Naukowe Górnictwo, AGH, 23, z. 2, 1999.
  • [7] Trzaskuś B.: Metoda wyznaczania wielkości granicznych parametrów ekonomicznych w warunkach dwuskładnikowych cen dystrybucji gazu. Praca doktorska, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH, 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.baztech-article-BWA1-0037-0021
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.