Narzędzia help

Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
first previous next last
cannonical link button

http://yadda.icm.edu.pl:80/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPW7-0017-0085

Czasopismo

Przegląd Elektrotechniczny

Tytuł artykułu

Asymptotic stability of positive continuous-time linear systems with mutual state-feedbacks

Autorzy Kaczorek, T. 
Treść / Zawartość http://pe.org.pl/
Warianty tytułu
PL Stabilność asymptotyczna liniowych dodatnich układów ciągłych ze wzajemnymi sprzężeniami zwrotnymi
Języki publikacji PL
Abstrakty
EN A new problem of asymptotic stability of positive continuous-time linear systems coupled by mutual state-feedbacks is formulated. It is shown that: 1) If one of the coupled systems is unstable then the closed-loop system is unstable for all gain matrices of the mutual state-feedbacks, 2) If at least one diagonal entry of the block diagonal matrices is positive then the closed-loop system is unstable for all gain matrices, 3) the possibility of modification of the dynamics of the closed-loop system by suitable choice of gain matrices is strongly limited. The considerations are illustrated by two examples.
PL W pracy sformułowano i rozwiązano problem stabilności dodatnich liniowych układów ciągłych ze wzajemnym sprzężeniem zwrotnym. Wykazano, że 1) jeżeli jeden z układów jest niestabilny wtedy układ ze sprzężeniem zwrotnym jest niestabilny dla wszystkich wartości tych sprzężeń, 2) jeżeli przynajmniej jeden element na głównej przekątnej blokowych macierzy jest dodatni to układ ze sprzężeniem zwrotnym jest niestabilny dla wszystkich wartości tych sprzężeń, 3) możliwość modyfikacji dynamiki przez dobór sprzężeń zwrotnych jest silnie ograniczona. Rozwiązanie ogólne zilustrowano dwoma przykładami.
Słowa kluczowe
PL stabilność asymptotyczna   ciągły układ dodatni   sprzężenie zwrotne  
EN asymptotic stability   continuous-time system   linear system   positive   mutual state feedback  
Wydawca Wydawnictwo SIGMA-NOT
Czasopismo Przegląd Elektrotechniczny
Rocznik 2011
Tom R. 87, nr 2
Strony 163--166
Opis fizyczny bibliogr. 6 poz., rys. 3,
Twórcy
autor Kaczorek, T.
Bibliografia
[1] P.J. Antsaklis P.J. and Michel N., Linear Systems, McGrow-Hill, New York 1997.
[2] Chen C.T., Linear Systems Theory and Design, Oxford University Press, New York 1999.
[3] Kaczorek T., Asymptotic stability of positive 1D and 2D linear systems, Recent Advances in Control and Automation, Acad. Publ. House EXIT 2008, 41-52.
[4] Kaczorek T., Positive 1D and 2D Systems, Springer-Verlag London 2002.
[5] Kaczorek T., Theory of Control Systems, PWN Warszawa 1999 (in Polish).
[6] Mitkowski W., Remarks on stability of positive linear systems, Control and Cybernetics, Vol. 29, No. 1, 2000, 295-304.
Kolekcja BazTech
Identyfikator YADDA bwmeta1.element.baztech-article-BPW7-0017-0085
Identyfikatory